Bezpieczny pieszy – zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rozwój edukacji komunikacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim
Zadanie realizowane jest w ramach PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014 – 2020
Całkowita wartość projektu: 384.322,74 zł
Kwota dofinansowania: 326.674,32 zł
Cel: Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez wykonanie nowoczesnej infrastruktury służącej pieszym oraz zakup wyposażenia służącego do nowatorskiej, ciekawej i skutecznej edukacji dzieci w wieku szkolnym, szczególnie klas wczesnoszkolnych.
W ramach projektu zaplanowany jest:
- Wykonanie dwóch przejść dla pieszych obejmujące wykonanie czujników ruchu, aktywnych odblaskowych elementów punktowych, wyznaczenia przejścia i malowania białych pasów w czerwonym tle, szaf sterowniczych, znaków i lamp ostrzegawczych. Oba przejścia dla pieszych będą posiadać doświetlenie zwiększające bezpieczeństwo, które będzie kosztem niekwalifikowalnym projektu, nie będzie podlegać dofinansowaniu i będzie kosztem własnym Beneficjenta.
- Zakup dwóch mobilnych miasteczek rowerowych służących do praktycznej nauki przepisów ruchu drogowego, odbywania szkoleń, kursów, zdobywania kart rowerowych.
- Zakup jednego symulatora jazdy na rowerze wspomagających proces nauki bezpiecznej jazdy w warunkach miejskich i przy znacznym obciążeniu ruchem.
- Zakup jednego symulatora przejścia dla pieszych, na którym uczniowie klas wczesnoszkolnych oraz grup przedszkolnych będą nabywać umiejętności bezpiecznego korzystania z przejścia, wypracują prawidłowe nawyki służące im w przyszłości.
- Zakup jednego symulatora zderzeń, który pozwoli na zdobycie doświadczeń w zakresie działania systemów bezpieczeństwa, uzmysłowi siły działające podczas zdarzeń drogowych, pozwoli zrozumieć doniosłość skutków wypadków drogowych.
Realizowane w ramach projektu roboty, prace oraz zakupy/dostawy będą objęte 5 letnią gwarancją co pozwoli na ich właściwe użytkowanie co najmniej w okresie trwałości.
Promocja projektu
W ramach planowanych działań beneficjent zamierza:
- Umieścić na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego tomaszow-maz.pl oraz na fanpegeu FB, informacji na temat projektu, zawierających pełny opis realizowanych działań, informację o kwocie dofinansowania oraz jego źródle.
- Planuje się umieszczenie takiej informacji na stronach internetowych placówek edukacyjnych, które znajdują się w obrębie oddziaływania zaplanowanych do realizacji przejść dla pieszych oraz tych, w których zlokalizowane zostaną środki trwałe wytworzone w projekcie (narzędzia edukacyjne).
- W pobliżu planowanych do realizacji przejść dla pieszych umieszczone zostaną dwustronne tablice informacyjne, natomiast w placówkach oświatowych umieszczone zostaną jednostronne plakaty informujące o projekcie, dofinansowaniu.
- Wszystkie działania dotyczące projektu, informacje, dokumenty podawane do publicznej wiadomości oznaczone zostaną znakiem Unii Europejskiej i znakiem Funduszy Europejskich.
- W trakcie działań edukacyjnych związanych z profilaktyką, nauką zasad bezpieczeństwa zostaną zachowane obowiązki dotyczące oznakowania elementów lub dokumentów wytworzonych na potrzeby tych działań, tak, aby osoby i podmioty uczestniczące w realizacji projektu posiadały wiedzę na temat dofinansowania i jego źródeł.
- Osoby prowadzące zajęcia edukacyjne, szkolenia, kursy bezpiecznej jazdy na rowerze dla dzieci itp. będą informować w ich trakcie o projekcie, jego celach, dotacji, źródłach finansowania.
Jak sygnalizować potencjalne nieprawidłowości lub nadużycia w PO IiŚ 2014-2020?
Instytucja Zarządzająca PO IiŚ stworzyła mechanizm umożliwiający sygnalizowanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć w wykorzystaniu środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać za pośrednictwem adresu e-mail: naduzycia.POIS@mr.gov.pl lub specjalnego formularza. Przyjęte rozwiązanie sprzyjać będzie realizacji projektów w sposób etyczny, jawny i przejrzysty.
Wszelkie informacje na temat zgłaszania nieprawidłowości pod linkiem: https://www.cupt.gov.pl/strefa-beneficjenta/program-infrastruktura-i-srodowisko-2014-2020/nieprawidlowosci/.
Program operacyjny Cyfrowa Gmina w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
W ramach podjętych przedsięwzięć rozwinięte zostaną narzędzia informatyczne niezbędne do świadczenia elektronicznych usług publicznych przez szerokie spektrum podmiotów. Rezultatem wynikającym z realizacji zadania będzie przede wszystkim wzrost korzystania przez obywateli i przedsiębiorców z e-usługświadczonych przez Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. W ramach realizacji zadań powstanie odporny na zagrożenia system bezpieczeństwa informatycznego nie tylko w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, ale także w jednostkach podległych i nadzorowanych przez Gminę Miasto Tomaszów Mazowiecki. W ramach projektu zaplanowano następujące zadania:
I Cyfryzacja biur, jednostek publicznych, jednostek podległych i nadzorowanych
1.Tworzenie domen/platform /portali, tylko związane z cyberbezpieczeństwem, dostosowaniem do WCAG 2.1 – w ramach zadania zaplanowano wykonanie nowej oficjalnej strony internetowej Miasta Tomaszowa Mazowieckiego dostosowanej do WCAG 2.1;
2.Wdrożenie e-usług dla mieszkańców z zakresu "Tomaszowskiej Karty Mieszkańca";
3.Wdrożenie e-usług dla mieszkańców z zakresu podatków lokalnych;
4.Zakup zestawów akcesoriów komputerowych na potrzeby pracy zdalnej oraz udziału w wideokonferencjach;
5.Zakup systemu i urządzeń związanych z komunikacją online;
6.Zakup wysokiej klasy zestawów komputerowych, systemów operacyjnych i oprogramowań biurowych na potrzeby Centrum Usług Wspólnych;
7.Zakup zestawów komputerowych, systemów operacyjnych i oprogramowań biurowych na potrzeby miejskich instytucji kultury: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teresy Gabrysiewicz-Krzysztofikowej,
Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, miejskiej jednostki budżetowej: Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
8.Zakup laptopów dla Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego;
9.Zakup wysokiej klasy laptopów na potrzeby pracy zdalnej pracowników Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, na co dzień wykonujących zadania w specjalistycznym oprogramowaniu projektowym.
10.Zakup drukarek kodów kreskowych na potrzeby wdrożenia systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją.
II Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych (dostosowanego do potrzeb)
1.Zakup wysokiej klasy zestawów komputerowych, systemów operacyjnych i oprogramowań biurowych na potrzeby pracowników administracyjnych publicznych placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasto Tomaszów Mazowiecki.
III Edukacja cyfrowa urzędników
1.Szkolenia dla urzędników w zakresie cyberbezpieczeństwa.
IV Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych
1.Zakup specjalistycznego oprogramowania antywirusowego dla szkół oraz Centrum Usług Wspólnych;
2.Zakup specjalistycznego oprogramowania do filtrowania niebezpiecznych stron i treści dla szkół publicznych;
3.Wykonanie audytu cyberbezpieczeństwa;
4.Rozbudowa zintegrowanego systemu zarządzania siecią w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Realizację zadania zaplanowano w partnerstwie Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki z jej jednostkami podległymi i nadzorowanymi, co stworzy podstawy merytoryczne i techniczne do kontynuowania wspólnych działań w zakresie rozwoju e-usług i zapewnienia cyberbezpieczeństwa wielu podmiotom publicznym.
V oś Rozwój cyfrowy JST - REACT EU